Mindfulnessu ciąg dalszy, czyli rzecz o MBSR

W poprzednim wpisie (>tutaj<) nakreśliłam ogólny zarys, czym jest Mindfulness. Dziś chciałabym dodać parę słów o kursie uważności, występującym pod nazwą MBSR.

Zacząć należałoby od tego, że jest wiele różnych podejść do praktyki Mindfulness. Najstarszą z nich - i najbardziej rozpowszechnioną, jest MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction / Redukcja Stresu Oparta na Uważności). Jest to program opracowany w 1979 roku przez założyciela Kliniki Redukcji Stresu przy Uniwersytecie w Massachusetts - tym człowiekiem był Jon Kabat-Zinn.

Co wyróżnia MBSR?

Po pierwsze, MBSR jest ustrukturyzowanym programem, opatentowanym i chronionym prawami autorskimi, który na całym świecie prowadzony jest w taki sam sposób. Kurs składa się z ośmiu spotkań (1x/tydzień), które trwają 2,5-3,5 h. Dodatkowo w trakcie kursu odbywa się tzw. "Dzień Uważności", przeznaczony na całodniową medytację. Niezwykle ważna podczas całego okresu szkolenia jest całodzienna praktyka własna, mająca trwać około 45 minut. Co istotne, kursy MBSR mogą być prowadzone wyłącznie przez odpowiednio przeszkolonych, certyfikowanych nauczycieli.

Warto tu dodać, że MBSR wyróżnia się całkowicie świeckim podejściem, pomimo tego, że wykorzystuje metody zaadaptowane z buddyzmu.

Dlaczego o tym piszę?

Ponieważ obecnie poszukuję kursu dla siebie - i widzę, że nie jest to takie proste, jak mi się na początku wydawało. Po pierwsze, zdaje się, że Mindfulness w Polsce nadal "raczkuje", a po drugie - wszystkie kursy, które do tej pory znalazłam, są prowadzone albo całkiem innym podejściem, albo są tylko OPARTE o MBSR... a to znaczy, że mogą różnić się na przykład czasem trwania, lub stosowanymi metodami.

Dlaczego to dla mnie takie ważne? 

Mogłabym przecież iść na jakikolwiek kurs...?

Jednak zależy mi na tym, aby odbyć kurs MBSR z dwóch powodów.

Przede wszystkim, zwykle wybieram konkrety i lubię wiedzieć, za co płacę. W MBSR obowiązują standardy praktyki, których ma obowiązek trzymać się każdy prowadzący zajęcia. Kursy są prowadzone przez certyfikowanych nauczycieli, więc można spodziewać się, że szkolenia będą wysokiej jakości.

Po drugie, widząc efekty prostej, codziennej medytacji, chciałabym nadal rozwijać się w tym kierunku i mam pomysł, aby być może kiedyś samej zdobyć uprawnienia do nauczania Mindfulness. Jednak aby to zrobić, muszę odbyć standardowy kurs w jego podstawowej formie - a nie żadne jego wersje "intensywne", "weekendowe", etc.

Jeszcze trochę informacji

Pierwotnie program MBSR był przygotowany z myślą o osobach cierpiących na chroniczny stres i ból fizyczny. Dość szybko jednak okazało się (i zostało poparte badaniami), że praktykowanie Mindfulness pomaga także w innych sytuacjach oraz że generalnie pozwala podnieść jakość życia. Obecnie szkolenia MBSR oferowane są nie tylko w klinikach i szpitalach, ale też coraz częściej (po wcześniejszej adaptacji) w edukacji i biznesie - ponieważ dzięki praktykowaniu Mindfulness nie tylko zmniejsza się ból i stres, ale też u uczestników obserwuje się poprawę koncentracji, skuteczniejsze budowanie relacji z innymi i radzenie sobie z konfliktami oraz poprawę umiejętności  radzenia sobie w trudnych sytuacjach i adaptacji do wprowadzanych zmian.

Wskazówka

Jeśli jesteś osobą, która też rozważa wzięcie udziału w kursie Mindfulness, rozejrzyj się dokładnie, zanim się zapiszesz. Przemyśl, czy zależy Ci na jakimkolwiek szkoleniu, czy też masz jakieś oczekiwania. Sprawdź, czy osoba, która oferuje interesujące Cię kursy, ma odpowiednie przygotowanie i jest uprawniona do prowadzenia takich zajęć. 

Mam nadzieję, że po przeczytaniu niniejszego wpisu, będzie Ci trochę łatwiej znaleźć to, czego szukasz. Poniżej też podaję przydatne linki dla osób, które chciałyby jeszcze bardziej rozeznać się w temacie.

Źródła:

http://mindfulness.com.pl/mindfulness/ - tutaj można poczytać o innych podejściach do Mindfulness
http://mindfulness.com.pl/mindfulness-based-stress-reduction-mbsr/ - o standardach praktyki MBSR
https://www.polski-instytut-mindfulness.pl/rekomendowani-nauczyciele-mbsr/ - lista certyfikowanych nauczycieli MBSR w Polsce

Poza tym ogólnie o MBSR:
http://mindfulness.com.pl/mindfulness/mbsr/
https://pl.wikipedia.org/wiki/MBSR

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co dalej?